Kedy sa oplatí študovať externe?

Externá forma štúdia je často podceňovaná z rôznych hľadísk. V niekoľkých bodoch vám chceme ukázať, že aj externé štúdium môže byť plnohodnotne stráveným časom v porovnaní s dennou formou.

Jasné ciele študenta

V prvom rade – ten, kto sa prihlási na externé štúdium, je už väčšinou pevne rozhodnutý, prečo to robí. Kvôli postupu v práci, alebo napr. získaniu lepšieho prehľadu v odbore, ktorý ho zaujíma. S jasným a konkrétnym cieľom viete, na čo využívate svoj čas, energiu a peniaze.

To, čo vyhovuje jednému, nie je vhodné pre druhého

Ak ste iba teraz skončili strednú školu, osloví vás pravdepodobne denná výučba. Ak už pracujete a potrebujete flexibilnejší variant, je tu pre vás externé štúdium. Avšak obsahová hodnota denného i externého štúdia by mala byť na kvalitnej vysokej škole rovnaká. Čo sa líši, je forma, teda spôsob, ako sa vzdelávate. Pri dennom štúdiu ste v kolektíve spolužiakov, pri externom a online štúdiu ste flexibilnejší.

Čas hrá pre vás

Externá výučba prebieha väčšinou cez víkendy alebo online. Na Vysokej škole manažmentu / City University of Seattle sa v rámci víkendového štúdia vyučuje blok 10 akademických hodín počas šiestich týždňov v jednom trimestri a týchto desať hodín zahŕňajú tri predmety. To znamená, že za jedno sobotné popoludnie strávite v škole 7,5 hodiny. Pomer je rozdelený tak, že 40% z predmetu sa odprednáša na hodinách a 60% tvorí samoštúdium alebo konzultácia s pedagógom. Samozrejme, celkový počet hodín, ktoré budete venovať učeniu a štúdiu, záleží predovšetkým od vás.

Spolu absolvujete tri trimestre za rok. Každý trimester sa rovná desiatim týždňom. Tento systém je typický pre USA a Anglicko.

Kedykoľvek, kdekoľvek

Ak potrebujete ešte väčšiu flexibilitu, v externom online štúdiu na VŠM/CityU ju nájdete. Namiesto fyzickej prítomnosti sa vzdelávate z domualebo z práce prostredníctvom portálu Blackboard (programy v angličtine) alebo Moodle (programy v slovenčine).

Osobne sa dostavíte iba na záverečné skúšky, ale pedagógovia sú vám k dispozícii, ak potrebujete osobné konzultácie. Externé online štúdium vás neobmedzuje, naopak, dovolí vám venovať viac času práci, svojej rodine alebo športu, ktorý robíte profesionálne.

Čím nižší počet študentov na učiteľa, tým vyššia kvalita výučby

Poznáte to možno z hodín doučovania, kedy ste boli v menšej skupine s lektorom a hneď ste pocítili slobodnejší priestor, mohli ste sa viac pýtať a vstrebávať viac informácií. Individuálnym prístupom sa dá najviac naučiť. Podobne to funguje aj na vysokých školách. Potrebujete však zladiť individuálny prístup s cenovým komfortom.

Preplnené auly študentov na prednáškach majú nevýhodu, že neumožňujú priamu interakciu s vyučujúcim. Ak by ste študovali na VŠM/CityU, bolo by vás v triede okolo 20. Vďaka menšej skupine je pedagóg bližšie ku každému študentovi a výučba je kvalitnejšia. Od pedagógov závisí polovičná časť vzdelávacieho procesu, majú v rukách vaše vzdelanie a ďalší postup. Individualita ide ruka v ruke s flexibilitou, aby pre študentov zamestnaných na trvalý pracovný pomer nebola škola príťažou, ale ozvláštnením a rozšírením obzorov.

Náklady vs. kvalita

Podľa prieskumu* realizovaného v roku 2014, ktorý porovnával náklady denného študenta verejných vysokých škôl, je rozdiel medzi najlacnejšou a najdrahšou univerzitou markantný – až 2105 EUR. Aj denné štúdium na verejných univerzitách zahŕňa najrôznejšie poplatky od nákladov na ubytovanie za internát alebo privát či cestu pri dochádzaní, cez stravovanie, knihy, MHD, cesty na exkurzie až po príjemný študentský život a zážitky. Priemerné výdavky na rok sa pohybujú okolo 1400 EUR.

Na súkromnej škole VŠM/CityU zaplatíte vďaka dotovanému externému štúdiu ročný poplatok od 1300 EUR v Bratislave a od 1100 EUR v Trenčíne. Za magisterský stupeň študent zaplatí v Bratislave od 1500 EUR a v Trenčíne od 1300 EUR. Práve motivačné a sociálne štipendiá môžu náklady výrazne znížiť a uľahčiť nákladný život študenta.

Denné či externé študentské benefity

Ani pri externom štúdiu sa nemusíte vzdávať študentských benefitov. Pri štúdiu v angličtine vycestujete na náklady VŠM/City University do amerického Seattle na jeden týždeň. Čo tak vidieť výrobu lietadiel Boeing, najstaršiu kaviareň Starbucks či si zblízka prehliadnuť Microsoft? Ak máte radi hokej, môžete sa prísť pozrieť na hokejový zápas študentov CityUGladiators alebo s ostatnými študentami absolvovať viacero študentských akcií a mať zo seba dobrý pocit aj mimo školy.

Kedy sa teda oplatí študovať externe?

Študujte externe, ak nemáte dostatok času na denné štúdium, viete, prečo chcete študovať a chcete sa naučiť iba to, čo využijete. Ak ste sa v tom našli, potom si už stačí len vybrať kvalitnú vysokú školu.

*prieskum zo stránky http://studentskefinancie.sk/univerzita. Priemerné výdavky boli vypočítané tak, že sa spočítali náklady pri jednotlivých univerzitách a vydelili počtom univerzít.