Pomaturitné štúdium: Čo robiť, keď ma neprijali na vysokú školu?

Nebojte, nie ste jediní. Mnoho stredoškolákom sa nepodarí spraviť skúšky na nimi vybranú vysokú školu na prvýkrát. Čo ale robiť, ak sa vám ešte nechce začať pracovať a vzdať sa svojho sna o pomaturitnom štúdiu? Ukážeme vám, aké máte možnosti.

Pomaturitné štúdium: Čo robiť, keď ma neprijali na vysokú školu?

Podajte si odvolanie

Tak toto pravidlo asi poznáte všetci. Podať odvolanie je totiž úplný základ, najmä ak ste skončili tesne pod čiarou. Aj tu však existuje pár tipov, ako zvýšiť svoje šance. Hneď prvým je poslať odvolanie čo najskôr po tom, ako dostanete výsledok. Mnohé školy majú na túto fázu pomerne krátky čas (často iba pár dní) a po uplynutí lehoty je šanca na úspech minimálna.

Takisto zaváži, ako svoje odvolanie obhájite. Pokiaľ študent spravil skúšky, ale neprijatý bol pre nedostatok miesta na škole, má jeho odvolanie istú šancu. Najväčší úspech však má “napadnutie” otázok.

Navštívte školu, kde ste robili skúšky, a vypýtajte si svoj opravený test. Zo zákona naň máte právo. Pozrite si, kde ste spravili chyby. Pokiaľ to sú otázky, ktoré boli zle naformulované, zvádzali k nesprávnej odpovedi alebo boli zle opravené, určite ich v odvolaní spomeňte. Práve toto býva najsilnejším argumentom.

Druhé kolo prijímačiek

Niektoré školy organizujú aj druhé kolo prijímačiek. Tieto prijímačky sa zvyknú organizovať koncom augusta alebo v septembri, kedy prebehne zápis a školy majú v počtoch študentov už jasno. Konkrétne dátumy nájdete na stránkach školy.

Takéto druhé kolo ale ľudí obmedzuje v ich plánoch na leto. My na Vysokej škole manažmentu sme sa preto rozhodli výjsť študentom v ústrety a umožniť im začať školu až 3x za rok - vždy začiatkom trimestrov. Prvý začína klasicky na prelome septembra/októbra, druhý zimný trimester so začiatkom december/január a jarný trimester so začiatkom marec/apríl.

Študenti po úspešnom zvládnutí prijímačiek môžu začať študovať kedykoľvek, nie len na jeseň. To je výhoda najmä pre ľudí, ktorí na leto chcú odísť pracovať do zahraničia. Nemusia sa vracať hneď v septembri, ale môžu pracovať až do októbra či novembra, a potom sa pohodlne vrátiť domov, bez nutnosti čakať ďalší rok.

Práca v zahraničí

Ak vás neprijali na pomaturitné štúdium, ešte stále sa na to môžete pozrieť z pozitívnej stránky: vycestujte do zahraničia! Zažijete skvelé neopakovateľné zážitky, osamostatníte sa, spoznáte nových ľudí, zlepšíte si jazyk a slušne si zarobíte.

Mnohí naši študenti cestujú cez leto za “summer jobs”. Tam si zarobia dostatočne veľa peňazí na to, aby si zaplatili štúdium na VŠM, a ešte precestujú kus krajiny mesiac po skončení ich brigády. V zahraničí strávia 4-5 mesiacov a školu začnú až v decembri, so zimným trimestrom. Sú slobodní, škola ich neobmedzuje.

Práca a prípravné kurzy

Samozrejme, na svoju školu si môžete aj rok počkať. V tom prípade vám odporúčame nájsť si na rok prácu. Vďaka nej nestratíte návyk “makať” a nezleniviete. Nezabudnite však na školu - môže sa stať, že práca vás zamestná natoľko, že štúdiu opäť nebudete venovať čas a skúšky nespravíte.

Poistite sa prípravnými kurzmi, ktoré organizujú školy pred prijímačkami. Na nich vám povedia všetko dôležité, aby vás otázky v teste už neprekvapili. Navštevujte takisto kurzy, ktoré zvýšia vašu hodnotu na trhu práce, ako napr. jazykové kurzy alebo počítačové kurzy. Udržia vo vás návyk učiť sa a zídu sa vám aj v budúcnosti.

Neberte čokoľvek

Najväčšou chybou neprijatých študentov býva, že sa ich zmocní panika. Následne vezmú prvú školu, ktorá je ochotná prijať ich. Takíto študenti po roku zistia, že študujú geológiu, a pritom vždy snívali o riadení ľudí vo vlastnej firme. Voľba vysokej školy ovplyvní celú vašu budúcnosť, preto neberte prvú možnosť, ktorá sa vám naskytne.

Nezabudnite aj pri hľadaní druhej školy myslieť na 10 vecí, ktoré by mala vysoká škola spĺňať(prelinkovanie na prvý článok). Najdôležitejšia otázka ale znie: Bude ma to baviť?