Vysoká škola manažmentu / City University of Seattle programs
Facebook page Linkeid link Youtube channel jazyk
 
O škole / Novinky

Súkromná škola láka. Napriek poplatkom

Hospodárske noviny 13.2.2009

Súkromná vysoká škola? Hoci načrie do peňaženky, aj túto alternatívu štúdia treba zvážiť. Počet študentov na desiatke súkromných školách sa každý rok zvyšuje - za posledné štyri roky stúpol počet zapísaných prvákov zo 4 571 na 9 882. Študentov láka na platené školy napríklad ústretový prístup pedagógov, väčšia istota zo získania titulu, či flexibilita štúdia.

Jednoduchší vstup
Väčšina súkromných škôl prijíma prihlášky do konca marca a apríla. Zápis by však nemal byť problémom ani na poslednú chvíľu - pred začiatkom akademického roka. Príjem škôl totiž tvorí najmä školné. Aj prijatie na súkromnú školu je preto jednoduchšie - väčšina súkromných škôl nevyberá uchádzačov na základe prijímacích skúšok. Súkromné školy sa orientujú na odbory, ktoré sú najžiadanejšie - právo, manažment, médiá, či sociálnu prácu. Výška školného sa pohybuje podľa záujmu o odbor - za právo zaplatí študent zhruba 50- až 60-tisíc korún, za medzinárodné vzťahy 40-tisíc a bezpečnostný manažment vyjde na 20-tisíc korún. Univerzity zväčša ponúkajú za rovnakú cenu denné aj externé štúdium. Od septembra stúpne výška školného pre nových prvákov zhruba o päť až desať percent.

Spor o kvalitu
Súkromné školy kolú oči najmä rektorátom verejných škôl - tvrdia o nich, že sú menej kvalitné. "Nechcem paušalizovať, pretože je ich desať a každá zo škôl je v niečom dobrá a v niečom nie, ale vyjadrovať sa ku kvalite novonarodeného dieťaťa nie je správne,“ hovorí Branislav Zlocha, marketingový riaditeľ súkromnej Vysokej školy manažmentu v Trenčíne. Súkromné školy pôsobia na Slovensku len niekoľko rokov a nemožno od nich preto očakávať výkony porovnateľné s univerzitami s dlhou tradíciou. "Musia si vydobyť, obhájiť svoje miesto a nie je to otázka roka ani dvoch,“ tvrdí Zlocha. Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave vlani ako prvá súkromná škola požiadala ratingovú agentúru ARRA o zaradenia do rebríčka škôl a skončila v rámci lekárskych vied v strede rebríčka hodnotených škôl. Vysoká škola manažmentu zase výborne obstála v hodnotení Európskej asociácie univerzít. "Treba si uvedomiť, že majú úplne rovnakú akreditáciu ako verejné školy,“ dodáva analytička Renáta Králiková.

výberové konanie      internships       dodatok k diplomu           európsky sociálny fond            toefl centrum           

Vysoká škola manažmentu, Panónska cesta 17, 851 04 Bratislava 

© Copyright Vysoká škola manažmentu 2023


Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.