Vysoká škola manažmentu / City University of Seattle programs
Facebook page Linkeid link Youtube channel jazyk
 
O škole / Novinky

VŠM / CityU v Hospodárskych novinách

Vysoká škola manažmentu v Trenčíne chce preniknúť na zahraničné trhy so vzdelaním cez online vyučovanie.

Slovensko láka Britov na lacné štúdium

Nemáte na vysoké školné? Príďte študovať k nám! Podobné reklamy, ale v angličtine, už "pečie“ Vysoká škola manažmentu v Trenčíne. Súkromná univerzita chce využiť radikálne zvýšenie školného za kanálom La Manche a nalákať britských študentov na online štúdium. "Len indická populácia vo Veľkej Británii predstavuje vyše milióna prisťahovalcov, ktorí si pri zvýšených cenách školného nebudú môcť štúdium dovoliť,“ vysvetľuje manažér školy Branislav Zlocha. Britská vláda pred mesiacom schválila trojnásobné zvýšenie školného, študent za univerzitu zaplatí ročne zhruba 10-tisíc eur. Trenčín ponúka rok zhruba za pätinovú cenu.                                                            

Sieťami k vytúženému titulu

Na Slovensku dosiaľ slávili úspech medzi zahraničnými študentmi najmä medicínske vedy. Medicína v Martine (Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Martine) sa stala tradičnou baštou nórskych študentov, zahraničných študentov začala v ostatných rokoch lákať tiež košická veterina (Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach).

Manažéri v Trenčíne si trúfajú na "outsourcing vzdelávania“ vďaka moderným technológiám, ktoré umožňujú externé štúdium na diaľku. Skype s aktivovanou kontrolou desktopu, skener prstov a kamera, monitorujúca okolie študenta v rozsahu 360 stupňov, by mali zabezpečiť, že za študenta nebude robiť skúšky sused, či celá rodina. Škola zatiaľ využíva najmä tzv. proktoring. "Študent vyhľadá kvalifikovaného proktora, ktorý musí pôsobiť na akademickej pôde a byť odsúhlasený prodekanom školy a pod jeho dohľadom vykoná test alebo skúšku. Podobný systém má Harvard - ich študentka nás oslovila ako akademickú inštitúciu na Slovensku, či by sme mohli zabezpečiť proktoring jej skúšky, čomu sme, samozrejme, vyhoveli,“ hovorí Zlocha. Zahraniční študenti tak budú môcť získať na vysokej škole v Trenčíne akreditované americké vysokoškolské diplomy.

Investície do "sietí“ plánuje aj Dubnický technologický inštitút. Súkromná škola vypísala minulý týždeň tender na vybudovanie Virtuálnej vysokej školy a dodávku príslušnej techniky za 650-tisíc eur. Nové technológie by mali zlepšiť výučbu, komunikáciu pedagógov so študentmi či zjednodušiť administratívu školy. "Ide o aplikáciu e-learningu, ktorý je osobitne dôležitý pre externých študentov. Umožňuje im prístup k učebným materiálom kedykoľvek a odkiaľkoľvek, čím majú výrazne vyššiu možnosť kombinovať prácu a štúdium,“ hovorí prorektor školy Karol Korintuš. Vedenie školy si od systému sľubuje aj zrozumiteľnejšiu formu učenia pomocou interaktívnych prednášok.

Politici vo virtuálnom školstve

Krátko pred vlaňajšímí parlamentnými voľbami odštartoval "virtuálnu univerzitu“ aj minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Kombinácia predvolebnej kampane s ekonomickými prednáškami zaujala viac ako štyritisíc osôb, hoci politik ponúkol formálne bezcenný diplom. Získať ho môže každý, kto do konca roka úspešne absolvuje testy sprevádzajúce každú z 24 internetových lekcií o trhovom hospodárstve, globalizácii či hospodárení štátu.

O myšlienku zriadiť virtuálnu internetovú univerzitu na Slovensku sa zaujímala aj prvá dáma Silvia Gašparovičová. V hre bola podľa hovorcu Hradu Mareka Trubača dokonca spolupráca s barcelonskou virtuálnou univerzitou, no slovenské školy napokon od projektu upustili. "Pani Silvia Gašparovičová sa pokúsi túto myšlienku dostať do života po zlepšení ekonomickej situácie na školách, poprípade po nájdení prostriedkov od sponzorov,“ dodal Trubač.

Hospodárske noviny, 10.1.2011

výberové konanie      internships       dodatok k diplomu           európsky sociálny fond            toefl centrum           

Vysoká škola manažmentu, Panónska cesta 17, 851 04 Bratislava 

© Copyright Vysoká škola manažmentu 2023


Stránky generuje redakčný systém WebJET spoločnosti InterWay, a. s.